Dentalni turizam u Hrvatskoj: kako je sve počelo
- Ariela Vianello
- 7 lug
- Tempo di lettura: 3 min
Dentalni turizam u Hrvatskoj započeo je '90-ih godina. Dok su se druge regije tek bavile preživljavanjem tranzicijskog razdoblja, Primorsko-Goranska Županija je već razvijala učinkovite modele dentalnog turizma.
Tadašnji dentalni turizam je imao ljude koji su prepoznali da se u susjednim državama stomatološke usluge plaćaju puno više nego kod nas. Tako nastaje uloga dentalnog agenta.
Agenti su odlazili po selima u Italiji, Sloveniji, Austriji i dijelili su letke od klinike, komunicirali usmeno, odgovarali na pitanja i punili kombije a poslje i autobuse, ljudima koji su trebali zubara. I tako je sve krenulo. Pacijenti su počeli dolaziti u Rijeku, Opatiju, Crikvenicu, Lovran.

U toj potražnji neki su radili posao a neki su počeli graditi brend, jer razlika između rada s pacijentima i izgradnje brenda leži u načinu razmišljanja: dugoročno, strateški i s jasnom vizijom razvoja.
Tko je tada imao hrabrosti investirati u tim, komunikaciju, sustave, kulturu ponašanja, danas ima klinike koje su prepoznatljive, stabilne i globalno konkurentne.
Nećemo ovdje navoditi imena, ali svi koji su dio industrije znaju tko je iskoristio taj val i pretvorio ga u nešto više. To su klinike koje su danas poznate u Italiji, Austriji, Njemačkoj i na tu razinu nisu došle oglasima preko društvenih mreža već dosljednošću, jasnom strategijom i razumijevanjem tržišta.
Nudili su: prvi dojam, ljubaznu recepciju, timski rad, jasne upute i što je najvažnije dosljednost kroz godine. 35 godina kasnije one još uvijek postoje!
Mnogi mladi stomatolozi danas ulaze u dentalni turizam misleći da je sve u marketingu. Naravno, marketing pomaže ali nije srž ili garancija uspiješnosti. Srž je ono što pacijent osjeti kad uđe u ordinaciju, koliko mu je jasno gdje je došao, koliko razumije tko mu se obraća i koliko ti vjeruje kad kažeš "ja mogu riješit vaš problem".
I zato ako danas želiš graditi brend pogledaj kako su to napravili oni prije tebe i razmisli: Po čemu će te zapamtiti?
Što možemo naučiti iz devedesetih?
Devedesete su bile kaotične ali su bile iskrene. Tada nije bilo društvenih mreža i sve se svodilo na povjerenje.
Pacijenti su dolazili jer su znali da će se za njih netko kvalitetno pobrinuti (jer je prije toga bilo cijelo selo i ostalo super zadovoljno!!!) i tko to nije znao isporučiti nestao je s tržišta ili opstaje na rubu, nevidljiv u moru onih koji su prepoznali važnost kvalitete i odnosa. Isti taj koji je ostao nevidljiv često ni danas ne želi prihvatiti činjenicu da su se vremena promijenila i da se do pacijenata dolazi kroz društvene mreže, da se reputacija gradi online, i da više nego ikad pacijenti imaju izbora.
Tko je znao, danas ima generacije pacijenata koji mu dolaze iz istih obitelji i to je prava vrijednost dentalnog turizma. Ne broj klikova ili lajkova, nego broj puta kada te isti čovjek preporuči.
Primorsko Goranska Županija je pionir dentalnog turizma u Hrvatskoj i prva regija koja je spojila stomatologiju i turizam u funkcionalni model, još dok taj pojam nije ni postojao kao industrija. Bila je to kombinacija blizine, tržišnog trenutka ali i ljudi koji su znali iskoristiti priliku.
Istra i Zagreb su se uključili kasnije ali danas imaju izuzetno jake klinike. Dalmacija (Split, Zadar) raste, ali više sezonski i povremeno a ne kao sustavna destinacija.
Ako želiš naučiti kako funkcionira dentalni turizam, ako ti treba jasna i izvediva strategija ili ako planiraš plasirati svoju kliniku na inozemno tržište javi mi se.
Kao stručnjak s godinama iskustva, mogu ti pomoći da izgradiš ne samo uspješan sustav, već i prepoznatljiv brend kojem se pacijenti vraćaju.
Piši, pitaj, rezerviraj konzultaciju putem whatsappa na 00385/99333 84 99 ili putem maila na info@dental-global.com
Stay tuned!
Comentarios